Jak wydostać się z tonącego samochodu:

Jak wydostać się z tonącego samochodu, jak uratować nie tylko własne życie, ale także życie współpasażerów, oto praktyczne porady w skrócie.

Kiedy prowadzone przez Ciebie auto niespodziewanie znajdzie się w wodzie, będziesz miał tylko chwilę do działania!
Jak sprawnie poradzić sobie w tej niecodziennej sytuacji?, jak się zachowywać?.

Przede wszystkim to nie wpadać w panikę.
Trzeba działać zdecydowanie i szybko według przedstawionego poniżej schematu:


1. Gdy Twój pojazd nagle znajdzie się w wodzie, energicznym ruchem odepnij pas bezpieczeństwa i opuść szybko szybę!.

2. Opuść tonący pojazd najbliższym oknem zanim auto zostanie całkowicie zanurzone!.


Pamiętaj, na wydostanie się z tonącego pojazdu będziesz miał tylko minutę (to dużo i mało), zanim auto całkowicie zniknie pod wodą.
Nie trać zbędnego czasu, na próby otwierania drzwi w pojeździe, nie uda Ci się to z powodu dużej siły parcia wody z zewnątrz.

Zapamiętaj kolejność: „szybkie odpięcie pasów", "energiczne opuszczenie szyb", "ucieczka z samochodu”.
Te trzy podstawowe i zdecydowane czynności, to jedyna szansa na ratunek.

Ręczne, manualne otwieranie szyb to najszybszy sposób na ucieczkę, co począć jeżeli Twój pojazd posiada tylko - szyby elektryczne?.
Producenci nowych aut zapewniają, iż elektronika samochodowa będzie nadal działać przez co najmniej 10 minut po tym, jak jej układy zostaną zanurzone w wodzie, zatem nie musisz się martwić, opuszczanie szyb na pewno będzie działało. 

Natomiast jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się otworzyć szyby w tej dramatycznej chwili, nie zastanawiaj się i szybko wybij ją!

Pamiętaj, próba rozbicia szyby rękami –  nic Ci nie da, ponieważ szyby samochodowe wykonane są z wyjątkowo mocnego, odpornego na uderzenia szkła i mogą być pokryte przeźroczystą folią. 
Na rynku jest wiele specjalistycznych, dedykowanych narzędzi, które gładko poradzą sobie z takimi szybami.

W sytuacji gdy nie posiadasz takiego narzędzia, użyj jakiegoś ciężkiego przedmiotu najlepiej z zaostrzoną końcówką (należy zawsze mieć taki przedmiot ukryty w pojeździe, najlepiej z przodu, pod ręką, np. gaśnica, śrubokręt, duży klucz, młotek, itp.).
W przypadku ich braku, można wykorzystać zdejmowany zagłówek, bądź uderzać silnie nogami (piętami) lub łokciem. 

Jeśli podróżujesz z dziećmi, krzycz - niech odpinają pasy bezpieczeństwa i wypchnij je z pojazdu, przez okno - zanim sam zaczniesz uciekać.

Oto kolejność działań:

1. Gdy Twój pojazd nagle znajdzie się w wodzie, energicznym ruchem odepnij pasy bezpieczeństwa swoje i dzieci, otwórz bądź wybij szybę!.

2. Wypychaj dzieci przez okno, zaczynając od najmłodszego, po czym sam opuść pojazd!.

Pamiętaj, na wydostanie się z tonącego pojazdu wszyscy będziecie mieć tylko minutę, jeśli podróżowałeś z żoną i dziećmi, podzielcie się obowiązkami, nie wpadajcie w panikę, nie wyrywajcie sobie dzieci nawzajem, to was spowolni. Musicie działać odpowiedzialnie, zdecydowanie i sprawnie, obserwujcie na którą stronę przechyla się tonący pojazd i wyskakujcie zawsze oknem skierowanym do góry.

Zapamiętaj kolejność "rozepnij pas bezpieczeństwa, swój i dzieci", "opuść bądź wybij szybę", "wypychaj dzieci przez okno od najmłodszego, na koniec sam opuść pojazd".

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz otworzyć szyby lub jej rozbić, poczekaj aż samochód w pełni zanurzy się w wodzie, nabierz dużo powietrza i nie panikuj. Co prawda, jest to najbardziej kontrowersyjna metoda ewakuacji, ponieważ trzeba czekać aż cały samochód wypełni woda, wyrówna się wtedy ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Niestety, nie można jej stosować na znacznych głębokościach, raczej sprawdzi się na płyciźnie.

Zapamiętaj
, trzymaj mocno klamkę drzwi aż woda wypełni kabinę, otwórz energicznie drzwi, nie otworzą się one jednak łatwo, być może będziesz musiał otworzyć je nogami. Podążaj za pęcherzykami powietrza, aby wydostać się na powierzchnię, pod wodą łatwo jest stracić orientację, zwłaszcza wtedy, gdy woda jest mętna. Aby sprawnie wypłynąć na powierzchnię, płyń w tym samym kierunku, co unoszące się pęcherzyki powietrza. 

Zawsze pamiętajcie o tych trzech podstawowych zasadach, to one pozwolą wam przeżyć.

Źródło: Świadek Wypadku fot. KMPSP Wrocław