Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom.:

Bezpłatne strefy parkowania, brak korków, bezkolizyjne skrzyżowania, kładki dla pieszych, tanie tankowanie… tak wyobrażamy sobie miasto przyjazne kierowcom. Oponeo.pl przygotowało ranking miast, które są na dobrej drodze, aby zbliżyć się do ideału.

Zbadano prędkość z jaką średnio poruszamy się po miastach. Nic chyba nie denerwuje kierowców bardziej, niż niekończący się korek, który ciągnie się przez 3 kolejne skrzyżowania.

 

Dzięki aplikacji Yanosik i danym, jakie zebrała aplikacja stworzono ranking miast, w których kierowcy poruszają się najszybciej.

Najszybciej przejedziesz przez Bydgoszcz.

Na podium znalazły się: Bydgoszcz, Lublin oraz Gdańsk. W tych miastach jeździ się ze średnią prędkością niemal 50 km/h, co pozwala w całkiem sprawnym (oraz przepisowym) tempie poruszać się po mieście. Dla porównania w Warszawie, w obrębie miasta pojedziemy tylko 40 km/h.

Przyjazne kierowcom centrum Katowic.

Ranking wygląda nieco inaczej jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie centra miast. Zazwyczaj najbardziej zatłoczone, z wieloma ograniczeniami prędkości stanowią prawdziwe wyzwanie dla nerwów kierowców. Najszybciej poruszamy się w centrum Katowic, gdzie pojazdy rozwijają prędkości zbliżone
do 40 km/h. Całkiem dobrze sytuacja wygląda we wcześniej wspomnianych: Gdańsku, Lublinie i Bydgoszczy – tam kierowcy poruszają się między 35 a 30km/h. Koniec zestawienia zamyka Wrocław, gdzie średnia prędkość jaką osiągaj pojazdy w centrum to jedynie 25 km/h.


 

Szczecin najmniej kolizyjny.

Aplikacja Yanosik zbiera dane dotyczące utrudnień na drodze, które są zgłaszane i weryfikowane przez samych kierowców, co pozwala na miarodajną ocenę bezpieczeństwa w wymienionych miastach. Wyznacznikiem bezpiecznej jazdy została uznana liczba zgłoszonych kolizji na 1000 mieszkańców.

Najmniej kolizyjnym miastem jest Szczecin, w którym wcale nie jeździ się najwolniej. W przypadku sporządzonego rankingu to właśnie w Warszawie, gdzie średnia prędkość jazdy jest najmniejsza zgłaszanych jest najwięcej kolizji.


Wygodne parkowanie.

Aby sprawdzić, w którym z miast zaparkujemy najkorzystniej wzięto pod uwagę wiele czynników: średni koszt postoju za godzinę, udogodnienia w postaci ulg i abonamentów, darmowe strefy parkowania dla jednośladów oraz jaką część doby obejmuje płatne parkowanie


Najkorzystniej zaparkujemy w Katowicach, Szczecinie oraz Bydgoszczy, niestety niemiła niespodzianka czeka miłośników jednośladów, którzy jedynie w Katowicach są zobowiązani uiszczać opłaty za parkowanie, w pozostałych miastach jest to natomiast bezpłatne.

Najdroższe postoje przypadają na miasta o walorach turystycznych, do których należą: Kraków, Warszawa oraz Gdańsk. Wypadający najdrożej pod względem parkowania Gdańsk oferuje kierowcom udogodnienia, które nieco łagodzą stawki postojowe. Skrócony czas funkcjonowania strefy płatnego parkowania oraz ogólnodostępne abonamenty, które w efekcie obniżają sumę wydatków na parkowanie.

 

Tanie tankowanie.

Bardzo ważnym elementem dla każdego kierowcy jest cena paliwa. Biorąc po uwagę dane udostępnione przez autocentrum.pl, pochodzące z 2016 roku ustalono średnie ceny benzyny, ropy oraz gazu.

Łaskawy dla portfeli kierowców okazał się Lublin, gdzie cena za litr benzyny wyniosła średnio 4,33 zł. Cena ropy w Lublinie to 4,13 zł za litr, czyli tyle samo co w Szczecinie. Najtańszy gaz zarejestrowano
w Łodzi (1,72 zł), która pod względem ceny benzyny jest jednym z droższych regionów.

Najdrożej w zestawieniu wypada Warszawa, gdzie średnie ceny za benzynę oraz gaz są najwyższe z pośród miast, które włączono w ranking.



Całość artykułu oraz sposób przyznawania punktacji znajdziesz na Oponeo.pl


 

 

 

Źródło: http://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom