Skrót ICE zapisany wraz z kontaktem do najbliżej osoby może uratować życie!:

Podczas akcji ratowniczych na miejscach wypadków policjanci, strażacy, czy załogi pogotowia ratunkowego czasami mają problem z ustaleniem kontaktu do osoby bądź osób bliskich poszkodowanych. Sięgają wtedy po telefon komórkowy potrzebującego pomocy, by skontaktować się z jego rodziną i uzyskać ważne informacje na jego temat. Właśnie w tym celu wymyślono hasło ICE.

 

ICE to między narodowy skrót pochodzący z angielskiego In Case of Emergency” co znaczy w nagłym przypadku” jego umieszczenie wraz z numerem telefonu do bliskiej osoby może służbom ratunkowym znacznie usprawnić akcję ratunkową i pomóc w uzyskaniu niezbędnych informacji dotyczących ofiary np. grupy krwi, chorób przewlekłych, uczuleń, przyjmowanych leków.

Pod hasłem ICE powinniśmy zapisać numer telefonu do osoby, która posiada o naszym zdrowiu najwięcej cennych dla ratowania życia informacji.

 

Kontakt do takiej osoby zapisujemy pod skrótem ICE, tych kontaktów może być kilka, zapisujemy je wtedy w następujący sposób:

ICE1 Ania

ICE2 Mama

ICE3 Jan Nowak itd.

 

Skrót ICE możemy wykorzystać na dwa sposoby:

Jako skrót w telefonie zapisany przed wybranym kontaktem, lub w postaci Karty ICE, którą zawsze powinniśmy mieć przy sobie.

 

Na telefonie możemy umieścić naklejkę informującą, że znajduje się w nim kontakt ICE.

 

Karta ICE najczęściej jest wielkości dowodu osobistego, wizytówki. Znajdować się na niej powinny dane kontaktowe najbliższych osób tj. imię i nazwisko, numer telefonu.

 

Pomysł Karty ICE zrodził się z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi osób poszkodowanych.

Natomiast pomysłodawcą przypisania kontaktu w telefonie pod hasło ICE jest Bob Brotchie, paramedyk z East Anglia Ambulance Service, u którego pomysł ten zrodził się podczas jednej z akcji ratowniczych. Z kampanią In Case of Emergency” wystartowano w maju 2005. Akcja ratunkowa po zamachu bombowym w Londynie w lipcu 2005 roku ukazał zasadność korzystania z ICE.

 

W Polsce jako pierwszy Kartę ICE wprowadził Polski Czerwony Krzyż przekonując, że jest to ważny element służący poprawie naszego bezpieczeństwa. O korzystanie przez nas z hasła ICE apeluje Policja i służby ratunkowe. Swego czasu prowadzone były również w Polsce medialne kampanie promujące korzystanie ICE.

 

Portal Świadek Wypadku także przyłącza się do apelu ułatwmy akcję ratowniczą i umieśćmy w swoim telefonie kontakt ICE lub nabądźmy Kartę ICE to na pewno pomoże zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

 

Kartę ICE rozprowadzane są przez różne instytucje np. Polski Czerwony Krzyż, Fundację Honorowego Dawcy Krwi.

Źródło: http://www.policja.pl, http://www.ratowniczy.net, http://www.pck.pl