Jak nie dać się oszukać podczas kolizji!!!:

Jak nie dać się oszukać podczas kolizji!!!

Zarysowanie bądź kolizja może wydarzyć się nam kierowcom w każdym miejscu i o każdym czasie jest zjawiskiem nagłym nie do przewidzenia.
Co robić by nie paść ofiarą oszustwa, bądź nie stać się celem naciągaczy na odszkodowania.

Najlepszym rozwiązaniem jest video-rejestrator zamontowany w pojeździe, no tak ale nie każdy kierowca jest wyposażony w takie urządzenie.

Zatem gdy już doszło do kontaktu między pojazdami, nigdy nie ufajmy zapewnieniom sprawcy, iż „biorę winę na siebie!”, ponieważ to co mówi teraz, nigdy nie ma przełożenia, na to co będzie mówił za kilka miesięcy, zatem działaj świadomie i odpowiedzialnie, by nie dać się wykiwać.

Oto kilka przydatnych porad;

Po pierwsze, kiedy doszło już do stłuczki wysiądź z pojazdu i zrób zdjęcia bądź nagraj film, samochodu sprawcy tak by były widoczne numery rejestracyjne pojazdu, potem nagraj swój pojazd. Przejdź potem energicznie do nagrywania bądź robienia zdjęć wszystkim pojazdom, które zatrzymały się na moment, są To potencjalni Twoi świadkowie, którzy mają ogromny wpływ na uczciwe, szybkie i bezstresowe rozwikłanie sprawy.
Jeśli nie ma żadnych pojazdów w pobliżu, szukaj postronnych osób, spisz ich dane z jakiegokolwiek dokumentu, legitymacja, dowód osobisty, paszport, poproś też o numer telefonu.

Uwaga!!!
Potem sprawdź organoleptyczne czy numer rejestracyjny sprawcy odpowiada naklejce legalizacyjnej umieszczonej na przedniej szybie po prawej stronie, jeśli się zgadza jest ok.
Gorzej jest gdy numer rejestracyjny z naklejką legalizacyjną nie jest zgodny, wtedy prawdopodobnie tablice rejestracyjne sprawcy są kradzione, zatrzymaj kierowcę, bezzwłocznie powiadom Policję (zabierz kluczyki, nie pozwól mu odjechać, wołaj o pomoc), to samo dotyczy kiedy od kierowcy wyczuwasz woń alkoholu – wzywaj służby, nie dyskutuj.

Do czego służą kradzione tablice rejestracyjne?
Służą do popełniania wszelakich przestępstw np. tankowanie do pełna pojazdu i nie płacenia za paliwo, kradzieży pojazdów, planowania napadów, przestępstw, rozbojów itp.

Ważne!!!
Po Polskich drogach poruszają się jeszcze samochody z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, zazwyczaj są to właściciele pojazdów zakupionych przed 1999 rokiem, czyli przed reformą wprowadzenia białych tablic rejestracyjnych – nie posiadają one naklejek legalizacyjnych, ponieważ ich naklejki legalizacyjne nie dotyczą.

Zapamiętaj, jeśli widzisz nowoczesny samochód z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, jest to na pewno przestępca, jedź za nim, poinformuj odpowiednie służby, wskaż kierunek jazdy.

To czy sprawca przyjmie mandat i przyzna się do spowodowania kolizji, stłuczki bądź zarysowania, jest trudne do rozszyfrowania, zatem działaj sam trzeźwo i odpowiedzialnie, lepiej zapobiegać niż prowadzić żmudne śledztwo.

Uwaga!!!
Wzywanie Policji do stłuczek, czy zarysowań jest bezzasadne, jeśli widzisz iż sprawca nie utrudnia Ci czynności i przyznaje się do kolizji, nagraj film bądź zrób zdjęcia, spisz jego dane z dowodu osobistego, sprawdź ważność ubezpieczenia i przeglądu, sporządź wspólnie oświadczenie pamiętając o podpisach. To w zupełności wystarczy, pamiętaj o Tym.

Zapamiętaj!!! Zawsze rób własną dokumentację, szkic, opis zdarzenia, Policja zrobi ją znacznie później niż Ty i może odbiegać od faktycznej prawdy. Usytuowanie waszych pojazdów, to bardzo ważny dokument dowodowy w Twojej sprawie.

Bardzo Ważne!!!
Jeśli posiadasz informację o jakimkolwiek przestępstwie umieść ją na Portalu Świadek Wypadku pl, dotyczy to również spraw dawnych, archiwalnych.
Jeżeli czegokolwiek się obawiasz istnieje możliwość zgłoszenia sprawy anonimowo!!!

Źródło: Redakcja Świadek Wypadku